Mycie owoców i warzyw

Redakcja Vege
Kwiecień07/ 2017

Zaraz się zaczną! Przed nami wysyp warzyw i owoców ? niezbędnych dla zdrowia, miłych dla oka i podniebienia. Żeby przyjemność nie skończyła się źle, trzeba je dokładnie umyć!

Owoce i warzywa to podstawowy składnik zdrowej diety. Są źródłem witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, błonnika, a ich jedzenie to czysta przyjemność. Musimy mieć jednak na uwadze powszechne stosowanie dużej ilości chemicznych substancji do uprawy roślin oraz pamiętać, że droga świeżych owoców i warzyw od momentu zerwania ich z drzewa na nasz stół przebiega kilkuetapowo, a na każdym z tych etapów na owoce czyha wiele zagrożeń, w wyniku których może dojść do obniżenia ich jakości, a w związku z tym do zagrożenia naszego zdrowia.
Na świeżych owocach i warzywach mogą rozwijać się przeróżne drobnoustroje: drożdże, pleśnie, pałeczki z grupy coli, bakterie z rodzaju Micrococcus i Bacillus, a na owocach psujących się także bakterie octowe oraz mlekowe. Ponadto owoce zawierają pozostałości pestycydów, wosków, metali ciężkich i innych substancji, które mogą niekorzystnie działać na nasze zdrowie. Znalezienie owoców i warzyw, które nie tylko kuszą błyszczącą skórką oraz idealnym kształtem, ale rzeczywiście są źródłem witamin, a nie tylko pestycydów, graniczy niemalże z cudem.

Na ratunek spieszą nam plantacje ekologiczne – dokonując takiego wyboru zadbamy jednocześnie o środowisko i nasze bezpieczeństwo. Wybierając owoce i warzywa z certyfikowanych upraw możemy być spokojni i pewni, że są one wolne od środków chemicznych, dojrzewają na słońcu, są zrywane dopiero wtedy, gdy osiągną pełną dojrzałość, a gleba, na której rosną jest nawożona wyłącznie w naturalny sposób i monitorowana.

Musimy jednak pamiętać, że nawet owoce i warzywa uprawiane bez stosowania pestycydów są zanieczyszczone i wymagają odpowiedniego oczyszczenia przed zjedzeniem. Ale czy zwykła woda wystarczy, by skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia? Otóż nie! Zwłaszcza gdy zaopatrujemy się w owoce i warzywa niepochodzące z upraw ekologicznych. Woda i klasyczne metody mycia nie zapewnią nam usunięcia wszystkich pozostałości po pestycydach i nawozach, woskowej kutykuli, środków owado- i grzybobójczych, bakterii, larw i pasożytów.

Na szczęście na rynku jest coraz więcej produktów, którymi możemy się wspomóc. Naprzeciw potrzebom wychodzą m.in producenci organicznych preparatów służących do mycia owoców i warzyw. Zabijają one bakterie, wypłukują z roślin chemiczne pozostałości, a ponadto są przyjazne i bezpieczne dla nas i środowiska. Takie preparaty możemy zakupić w dobrych sklepach ekologicznych oraz w internecie.

Kolejnym sposobem na usunięcie niezdrowych substancji, które mogą powodować alergie, wady rozwojowe, a nawet nowotwory, jest domowy ozonator. Ozon jest bardzo gwałtownym utleniaczem, dzięki czemu działa niszcząco na żywe mikroorganizmy, także wirusy. Działanie bakteriobójcze ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ozonator służy nie tylko do usuwania zanieczyszczeń z owoców i warzyw. Można w nim także dezynfekować każdą inną żywność (ryż, groch, fasolę, kasze, a nawet wodę pitną).

Do mycia warzyw i owoców można zastosować również myjki ultradźwiękowe. Myjka działa na zasadzie mikrokawitacji wywołanej ultradźwiękami. Wysoka temperatura, gwałtowne zmiany ciśnienia, powstawanie i pękanie mikropęcherzyków powietrza zapewnia ciągły proces myjący i gwarantuje skuteczną sterylizację.

Możemy również zaopatrzyć się w sprytne urządzenie o nazwie Engreener, które łączy ze sobą dwie wyżej wspomniane metody sterylizacji. Działa ono jednocześnie przy użyciu ultradźwięku i ozonu. Urządzenie wygląda jak malakser, jest poręczne, a zdezynfekowanie nim owoców odbywa się w bardzo szybki i prosty sposób.

Jeżeli jednak wolimy tradycję niż nowe technologie (lub brak nam funduszy), możemy skorzystać z domowych sposobów i sporządzić swój własny płyn do mycia warzyw i owoców, który będzie równie skuteczny. Przygotowanie takiego preparatu nie jest trudne ani nie wymaga nie wiadomo jakich specyfików. Domowy płyn do mycia możemy przygotować w różnych kombinacjach. Podstawowymi składnikami, które bez szkody dla nas i środowiska usuną wosk, toksyny, pestycydy, są: sok z cytryny, ocet jabłkowy, soda oczyszczona, sól. Te naturalne składniki są o wiele skuteczniejsze niż stosowanie samej wody. Są bakteriobójcze, rozpuszczają wosk i całą resztę chemicznych szkodliwych związków.

Wystarczy 1 łyżka soku z cytryny, 2 łyżki octu jabłkowego, 1 szklanka wody. Wszystkie składniki wlewamy do butelki z atomizerem i dobrze wstrząsamy. Warzywa i owoce spryskujemy płynem i zostawiamy, a przed zjedzeniem dokładnie opłukujemy.

Zanieczyszczenia z warzyw i owoców usuniemy także mieszanką 1 szklanki wody, 1 szklanki octu, 1 łyżki sody oczyszczonej i soku z cytryny. Po dodaniu sody płyn może się gwałtownie wzburzyć, możemy dlatego dobrze jest mieszać składniki w wysokim pojemniku.

Zamiast używać atomizera możemy także zafundować owocom czy warzywom kąpiel wodną. W tym celu napełniamy zlew wodą i dodajemy 0,5 szklanki octu oraz 3 łyżki stołowe soli kuchennej. Owoce wkładamy do zlewu i moczymy przez 15-20 min.

Owoce i warzywa powinny być niezbędną częścią naszego codziennego jadłospisu. Każdy z Nas co najmniej dwa razy dziennie powinien sięgać po posiłek składający się z warzyw i owoców. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze nie zawsze warto kierować się jedynie względami estetycznymi i nie sięgać po te produkty, które najbardziej cieszą oko. Nie warto nabierać się na sprytne sztuczki przemysłowych wytwórni, które dążą do maksymalnej wydajności produkcji, nie myśląc o konsumencie i jego zdrowiu, i tworzą wizualnie idealne, a jednocześnie coraz bardziej odbiegające od natury produkty. Nie zniechęcajmy się jednak do owoców i warzyw, nie bójmy się postępującej chemikalizacji rolnictwa, tylko dokonujmy przemyślanych zakupów produktów wiadomego pochodzenia oraz świadomie dbajmy o bezpieczeństwo i jakość wszystkiego, co jemy.

Artykuł pochodzi z nr. 5/2013 magazynu „Vege”.

Komentarze

Featured
Zupy moc - premiera książki Kulinarne Prawo Jazdy. Wege Edition Do ostatniego okruszka - premiera książki Książka Wege. Dieta roślinna w praktyce - premiera Premiera Diety Raw Food Festiwal Wibracje: event ekologiczny

Zupy moc - premiera książki

25 kwietnia miała miejsce premiera książki Moniki Mrozowskiej „Zupy moc”, która ukazała się nakładem…

czytaj więcej

Kulinarne Prawo Jazdy. Wege Edition

Food Lab Studio zaprojektowało cykl warsztatów pod nazwą KULINARNE PRAWO JAZDY. Wege Edition mającyc…

czytaj więcej

Do ostatniego okruszka - premiera książki

17 kwietnia w warszawskim Jasna Sprawa Studio odbyła się premiera najnowszej książki Mai Sobczak: „D…

czytaj więcej

Książka Wege. Dieta roślinna w praktyce - premiera

20 kwietnia ukazała się Vege. Dieta roślinna w praktyce – książka Wydawnictwa Lekarskiego napisana p…

czytaj więcej

Premiera Diety Raw Food

Magazyn Vege został patronem medialnym najnowszej książki Karoliny i Macieja Szaciłłów „Dieta Raw Fo…

czytaj więcej

Festiwal Wibracje: event ekologiczny

Koncerty i festiwale muzyczne nie są dobrym przykładem dbania o przyrodę. Tony decybeli, którymi str…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar