Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Wegetariańskie burgery

październik 20 2014

O niebo lepsze niż z sieciówek!
shutterstock_111289484
Zapanowała moda na burgery, a jako że wegańskie są nie tylko zdrowe i etyczne, ale również najsmaczniejsze, tym razem garść przepisów na nie.

Kotleciki wszelkiej maści można przygotować w zasadzie ze wszystkiego ? strączków, zbóż czy warzyw. A najlepiej łączyć je wszystkie, wtedy są najzdrowsze. Najlepszym spoiwem są kasze takie jak pęczak czy jaglana, które po ugotowaniu lepią jak najlepszy klej.

Zasada przygotowania jest bardzo prosta ? składniki gotujemy,najlepiej z dodatkiem bulionu, aby były bardziej aromatyczne,miksujemy w blenderze, doprawiamy i mamy masę gotową do dalszej obróbki. Możemy je smażyć na patelni, grillować czy piec w piekarniku. Zachęcam także do puszczenia wodzy fantazji, jeśli chodzi o przyprawy, bo im burgery bardziej aromatyczne, tym smaczniejsze.Warto także dodawać do nich świeże zioła i natkę, żeby były jeszcze zdrowsze.

Podane z pieczonymi ziemniakami i sałatką w towarzystwie sosu, np.z nerkowców czy migdałów będą wyśmienitym daniem obiadowym.Można je także podawać jak typowe burgery w bułce z dodatkiem sałaty, pomidora, ogórka, kiełków i sosu. Polecam!

  • Dyniowe kotleciki z kaszy jaglanej

15 kotlecików
1 szklanka kaszy jaglanej
1 szklanka purée z dyni
1/2 pęczka natki pietruszki

4 łyżki bułki tartej/płatków owsianych
1 ząbek czosnku
po 1/4 łyżeczki kurkumy, gałki muszkatołowej, pieprzu cayenne
sól do smaku

Kaszę parzymy, aby pozbyć się ewentualnej goryczki, zalewamy wodą w proporcji 1:3, zagotowujemy. Zmniejszamy ogień,gotujemy do miękkości pod przykryciem przez około 20 minut.Odcedzamy ewentualny nadmiar płynu. W sporej misce łączymy wszystkie składniki kotlecików,mieszając dokładnie. Dodajemy przyprawy i czosnek przeciśnięty przez praskę. Smażymy na średnim ogniu na odrobinie oleju.

  • Burgery z czerwonej fasoli, komosy i buraków

15 kotlecików
1 szklanka czerwonej fasoli namoczonej na noc
2 liście laurowe
kilka kulek ziela angielskiego
1/2 szklanki czerwonej komosy ryżowej (quinoa)
2 spore buraki, upieczone i obrane
1 ząbek czosnku
1 czerwona cebula
1 łyżka ciemnego octu balsamicznego
1 łyżeczki kminu rzymskiego
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki wędzonej papryki
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
4 łyżki posiekanego koperku
olej do smażenia

Fasolę płuczemy, zalewamy świeżą wodą, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe, gotujemy pod przykryciem, aż zupełnie zmięknie (około 1 godz.). Studzimy w płynie.Cebulę szklimy na 1 łyżce oleju. Wlewamy ocet balsamiczny,zwiększamy ogień i cały czas mieszamy ? gdy całkowicie wyparuje, zdejmujemy z kuchenki.Komosę płuczemy, aby pozbyć się saponin, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości (około 12 min.), odcedzamy na gęstym sicie. Fasolę mielimy na masę w blenderze ? trzeba będzie zdrapywać ją dość często ze ścianek.Buraki trzemy na dość spore wiórki.W dużej misce łączymy ze sobą zmieloną fasolę, komosę i buraki. Dodajemy zeszkloną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek i wszystkie przyprawy, dokładnie mieszamy.Burgery formujemy mokrymi dłońmi, mocno ściskając masę.Nie mogą być zbyt duże, bo mają tendencję do kruszenia się.Smażymy na średnio rozgrzanym oleju na rumiano z obydwu stron.Można je też upiec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (około 20 min. w 180 st. C).
Kotleciki z komosy i białej fasoli

8 kotlecików
1/2 szklanki opłukanej komosy
1/2 szklanki jakiejkolwiek białej fasoli namoczonej na noc
1 spora szalotka
1/4 szklanki bułki tartej
2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej lub pęczaku
1 łyżeczka kminu rzymskiego
sól, pieprz
olej do smażenia

sos
1 szklanka gęstego jogurtu sojowego
1 ogórek wężowy
1?2 ząbki czosnku
sól, pieprz

Wszystkie składniki kotlecików miksujemy w malakserze na gładką masę. Na rozgrzanym oleju smażymy je na rumiano z obu stron (około 5 min. na stronę).Ogórka obieramy, trzemy na grubej tarce, odciskamy z nadmiaru wody. Mieszamy z jogurtem naturalnym i drobniutko posiekanym lub przeciskanym przez praskę czosnkiem.Doprawiamy, podajemy z kotlecikami.

  • Burgery z tempehem

200 g tempehu (może być wędzony)
1/2 szklanki kaszy jaglanej, sparzonej
1/2 szklanki brązowego ryżu
1 łyżka dobrej jakości bulionu w proszku (lub 1 kostka)
1/2 szklanki słonecznika
2 ząbki czosnku
1 cebula
1/2 szklanki startej marchewki
1 pęczek natki pietruszki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka pieprzu
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
ewentualnie olej do smażenia

Kaszę i ryż wkładamy razem do rondla, zalewamy wodą z dodatkiem bulionu. Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy pod przykryciem na małym ogniu, aż zupełnie zmiękną. Odcedzamy na sicie.
Do blendera wrzucamy z grubsza pokrojony tempeh, cebulę,czosnek, słonecznik. Miksujemy pulsacyjnie, aż otrzymamy
kleistą, wilgotną pastę.
Pastę mieszamy z ugotowanymi kaszą i ryżem. Wszystko doprawiamy i dobrze wyrabiamy ręką.
Mokrymi dłońmi formujemy zgrabne kotleciki, które smażymy na grillu albo patelni. Można je upiec w piekarniku (około 20 min. w 180 st. C).

Magdalena Cielenga-Wiaterek ? pasjonatka zdrowej i pysznej kuchni, wegetarianka. Prowadzi kulinarnego bloga www.zielenina.blogspot.com, autorka artykułów o zdrowym odżywianiu, prowadząca warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych.

none