Czy zwierzęta powinny mieszkać w przedszkolu lub szkole?

admin
Październik11/ 2013

swinkaKontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny dzieci. Uczy empatii dla naszych braci mniejszych. Czy zwierzęta w placówkach oświatowych to dobry pomysł?

  • Dla dzieci

Coraz więcej przedszkoli zarówno publicznych jak i prywatnych zakłada na swoim terenie mini ogródki zoologiczne. Jednym z takich przedszkoli jest Przedszkole Samorządowe im. Czesława Janczarskiego w Sławie w Lubuskiem.

Zwierzęta zawsze były w naszym przedszkolu (rybki, króliki, patyczaki). Z chwilą, kiedy nie mieściły się w jednym miejscu, zrodził się pomysł, by wybudować wolierę dla ptaków i zabudować nieużywany taras na ogród zimowy. Obecnie mamy około 30 gatunków różnych zwierząt oraz psa i 2 koty. Całość prac przy budowie woliery, ogrodu zimowego oraz klatek wykonali pracownicy przedszkola, a sfinansowali rada rodziców i sponsorzy ? mówi Jadwiga Kościółko, dyrektor placówki. ? W karcie zgłoszeń dziecka do przedszkola co roku zadajemy pytanie: Czy dziecko może mieć kontakt ze zwierzętami? 100 proc. rodziców akceptuje i pozwala dzieciom obserwować, dokarmiać, głaskać zwierzęta ? dodaje.

  • Dla zwierząt

dzieciDzieci są bezpieczne. A zwierzęta? W przedszkolu w Sławie zwierzętami opiekuje się weterynarz. Poza tym pełnione są dyżury. Od poniedziałku do piątku zwierzęta są karmione przez wyznaczonych pracowników przedszkola, a dzieci pomagają przy sprzątaniu klatek, tym samym ucząc się porządku, choć jak podkreśla dyrektor Kościółko, te czynności pomagają również rozwijać zainteresowania i zamiłowania.

Podczas wakacji, świąt i dni wolnych od pracy pracownicy przedszkola mają wyznaczone dyżury (palacz, konserwator). Karmę dla zwierząt gromadzą rodzice, sponsorzy, pomaga nam również Urząd Gminy w Sławie ? dodaje pani dyrektor.

Lekarz weterynarii Magdalena Kozioł nie jest przekonana.

Osobiście jestem przeciwna trzymaniu zwierząt w przedszkolu. Nieważne, czy mówimy o chomiku, śwince morskiej czy rybkach w akwarium. Nie sądzę żeby opiekunowie byli w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania (hałas, niekontrolowane zabawy z pupilem, wakacyjna przerwa). Chwila nieuwagi i możemy doprowadzić do tragedii. Jeśli chcemy uczyć dzieci odpowiedzialności za drugie życie, pokazać zwyczaje danego gatunku, to zorganizujmy taki dzień w przedszkolu, gdzie każdy z maluchów (pod kontrolą rodzica) przyniesie ze sobą swojego psa, kota, chomika no godzinę lub dwie i opowie o tym, jak należy się nim opiekować, co jada, co lubi, a czego nie. Pamiętajmy, że zwierzę nie jest rzeczą i nie należy go traktować jako kolejnej zabawki postawionej na przedszkolnej półce ? mówi.

Autorka: Magdalena Sikoń

 

 

Komentarze

Featured
I Kongres Bądź integralny w zdrowiu, prewencja i leczenie chorób przewlekłych "Modlitwy dla opornych" Jasia Kapeli Masaż zwierzęcia Fitness Kwasy omega Babcie

I Kongres Bądź integralny w zdrowiu, prewencja i leczenie chorób przewlekłych

3 lutego odbędzie się pierwszy kongres organizowany przez Fundację Małgosi Braunek „Bądź” na temat n…

czytaj więcej

"Modlitwy dla opornych" Jasia Kapeli

Magazyn Vege objął patronatem tomik wierszy Jasia Kapeli pod tytułem „Modlitwy dla opornych”. W luto…

czytaj więcej

Masaż zwierzęcia

Nie tylko odpręża zwierzę, ale też wycisza i uspakaja opiekuna. Kilkanaście minut, kiedy człowiek ko…

czytaj więcej

Fitness

Forma aktywności, która poprawia wygląd i pozwala zrzucić zbędne kilogramy, podwyższa komfort życia …

czytaj więcej

Kwasy omega

Łagodzenie stanów zapalnych, zmniejszenie ryzyka nadciśnienia, miażdżycy, depresji, a nawet schizofr…

czytaj więcej

Babcie

Starszy człowiek bez pracy i zajęcia więdnie emocjonalnie i psychicznie. Dlatego babcia do wynajęcia…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar
none