Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

rozgrzewające jak Hiszpania

czerwiec 26 2012

W Hiszpanii tradycyjnie jada się bardzo dużo mięsa i owoców morza, ale wegetarianie i weganie też znajdą dla siebie dużo dobrego.

Autor: Agata Wilkowska

Nie sposób poznać kraju bez zajrzenia do jego kuchni. Popularnie bezmięsne produkty można w Hiszpanii spotkać na każdym kroku  – ciecierzyca, pomarańcze, pomidory, oliwki  oraz oliwa z nich tłoczona.  Obojętnie, który region odwiedzicie,  napotkacie na mnóstwo targów i małych sklepów z owocami i warzywami. Co do barów i restauracji, to w każdym większym mieście ze spokojem odnajdziecie lokale serwujące wyłącznie wegańskie lub wegańskie dania. Natomiast kiedy zawitacie do tych tradycyjnych, koniecznie poproście o patatas bravas ? ćwiartki ziemniaków smażonych z aromatycznymi ziołami, lub wybierzcie tostada con tomate ? grzanki z tartymi pomidorami i oliwą. Już przeszło miesiąc podróżuję po Hiszpanii, przyglądam się potrawom podawanym w restauracjach i uczę się przygotowywać rozmaite dania od goszczących mnie osób. Odrobiną tej wiedzy chciałabym podzielić się z Wami, prezentując poniżej kilka przepisów.  Sam proces przygotowywania tych dań umili  zimowe wieczory i szare poranki, wnosząc na stół dużo słońca.

Tortilla de patatas

 

 

 

 

 

5 średniej wielkości ziemniaków

1 cebula

2 ząbki czosnku

5 czubatych łyżek mąki kukurydzianej

2 łyżki mąki pszennej

garść natki pietruszki

woda

sól i pieprz

olej do smażenia

 Potrawa tradycyjnie przygotowywana z jajek i ziemniaków, często podawana jako tapa (przystawka). Do masy można dodawać rozmaite składniki, według uznania mogą to być świeże zioła i warzywa , jakie tylko dusza zapragnie. U  przepis nas wegańska wersję omletu.

Cebulę kroimy w kostkę, czosnek drobno siekamy, a ziemniaki obieramy i kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, podsmażamy cebulę i czosnek z solą i pieprzem. Kiedy zmiękną, przekładamy do osobnej miseczki. Na patelnię dolewamy oleju i wrzucamy ziemniaki, przyprawiamy i  smażymy na złoty kolor. Do mąki dodajemy ziemniaki i cebulę, solimy i dodajemy pietruszkę, mieszamy i przelewamy masę na rozgrzaną patelnię. Smażymy na małym ogniu, od czasu do czasu potrząsając patelnią, aby tortilla się nie przykeliła. Kiedy się zetnie, przewracamy ją na drugą stronę ( najlepiej położyć duży talerz  na patelni i jednym ruchem ją odwrócić). Po około 2 min. danie powinno być gotowe. Tortillę wykładamy na talerz, kroimy w trójkąty.

Najlepiej smakuje sama, skropiona oliwą z oliwek lub sosem pomidorowym, ale może też służyć jako baza do obiadu.

 

Horchata de arroz y almendras

 

50 g migdałów

200 g suchego białego ryżu

1 laska cynamonu

4 szklanki wody

1/2 łyżeczki cukru z wanilią

1/2 szklanki cukru

 Niezwykle popularny w Hiszpanii napój, który idealnie sprawdza się w gorące dni, a także może stanowić przyjemny dodatek do śniadania. Istnieją różne wersje napoju, w zależności od dostępności składników bądź regionu, w którym jest przyrządzany. Jako baza mogą służyć również ziarna sezamu, jęczmień czy bulwy migdałów ziemnych.

Zalewamy ryż, migdały i laskę cynamonu dwiema szklankami wody i zostawiamy na noc. Następnego dnia wyciągamy cynamon, a pozostałą miksturę miksujemy blenderem przez 5 min., aż stanie się gładka. Następnie dodajemy kolejne dwie szklanki wody i miksujemy jeszcze kilkanaście sekund. Płyn przelewamy przez ściereczkę, aby oddzielić reszki ryżu i migdałów od napoju. Dodajemy cukier i wanilię. Mieszamy, aż składniki się połączą. Napój powinien przypominać konsystencją mleko, a jeśli jest za gęsty, trzeba dodać jeszcze trochę wody.

Można przechowywać go w lodówce przez kilka dni. Podajemy go z lodem, a z wierzchu posypujemy odrobiną cynamonu.

 

Paella con verduras

 

 

 

 

 

1 szklanka ryżu

4 szklanki bulionu warzywnego

4 ząbki czosnku

1/2 zielonej papryki

1/2 czerwonej papryki

1 marchewka

1 cebula

1 szklanka ugotowanej ciecierzycy

szafran

pimenton de dulce – słodka wędzona papryka w proszku (można zastąpić zwykłą słodką papryką)

rozmaryn

sól

oliwa z oliwek

Niezwykle sycące danie pochodzące z Walencji, oparte przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu. Istnieje wiele odmian, a nazwy zależą od dobranych składników. Przygotowywana i podawana na patelni z dwiema rączkami (tzw. paellera lub paella).

Rozgrzewamy na patelni oliwę z oliwek. Wrzucamy pokrojoną w paski paprykę, posiekaną w piórka cebulę i drobno posiekany czosnek.  Smażymy,  od czasu do czasu podlewając bulionem. Kiedy zmię?ną, dodajemy ryż i chwilę go smażymy. Następnie dodajemy przyprawy, zalewamy pozostałym bulionem i gotujemy. Najlepiej robić to na patelni z nieprzywierającą powłoką, gdyż według tradycji po dodaniu ryżu  potrawy nie powinno się już mieszać. Kiedy ryż będzie miękki, dodajemy cieciorkę i podajemy na stół.

 

Tostada con tapenade

1 bagietka

1 słoik czarnych oliwek

1 łyżka kaparów

1 ząbek czosnku

1 łyżka soku z cytryny

3  łyżki oliwy z oliwek

świeże zioła

Bagietki to najpopularniejszy rodzaj pieczywa w całej Hiszpanii. Bardzo często kromki podpieka się na patelni lub w opiekaczu, co w połączeniu z najprostszymi dodatkami czyni śniadanie wyjątkowym. Tapenade, mimo że pochodzi z Prowansji, na stałe zagościła na stołach jako idealne dopełnienie do tzw. tostada.

Oliwki odsączamy z zalewy. Dodajemy pozostałe składniki i miksujemy blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji. Posypujemy świeżymi ziołami i podajemy na opieczonych kromkach bagietki.

Artykuł pochodzi z Vege nr 3/2012

 

none